Czujnika zalania wodą w postaci kabla sensorycznego 0
Czujnika zalania wodą w postaci kabla sensorycznego

Awaria instalacji sanitarnej, kanalizacji, rozszczelnienie się rury z ciepłą lub zimną wodą czy systemu centralnego ogrzewania może doszczętnie zniszczyć obiekty przemysłowe, serwerownie lub inne ważne z punktu biznesu obiekty. Dlatego też coraz częściej wykorzystywany jest w takich miejscach system detekcji wycieku wody firmy nVent RAYCHEM TraceTek, który opiera swoje działanie na kablach sensorycznych. W jaki sposób działają kable sensoryczne i dlaczego są tak skuteczne w wykrywaniu wycieków wody?

Czym jest kabel sensoryczny?

Kabel sensoryczny, to przewód, którego zadaniem jest wykrywanie wycieków cieczy. Warto podkreślić, że takie kable znane są także pod nazwą przewodów sensorowych. Aby przybliżyć metodę działania całego systemu, warto rozłożyć na czynniki pierwsze budowę pojedynczego kabla. Przewód sensorowy składa się z dwóch izolowanych przewodów i dwóch przewodzących elektrod powlekanych polimerem. Jeśli chodzi o działanie takiego przewodu, to jest on pod stałym niewielkim napięciem (5-9 woltów), zaś zadaniem rezystorów wewnętrznych jest ograniczanie przepływu prądu przez pętle przewodu czujnika do mniej więcej 75 mikroamperów.

Kabel sensoryczny wykrywanie wycieków wody

Działanie systemu polega na monitorowaniu rzeczywistej ilości przepływającego prądu poprzez pomiar spadku napięcia (V1) na wewnętrznym rezystorze odniesienia. Kiedy dochodzi do wycieku, to wówczas dodatkowy prąd „szuka” ścieżki o najmniejszym oporze i wówczas przepływa przez wyciek. Następnie powoduje to zwiększony przepływ prądu przez tak zwany rezystor odniesienia. Na koniec zwiększony spadek napięcia na rezystorze odniesienia zostaje zasygnalizowany poprzez włączenie alarmu.

Które kable sensoryczne są najczęściej stosowane?

W przypadku przewodów montowanych w systemach detekcji wycieku wody, najczęściej używanymi przewodami są TT1000 oraz TT1100-OHP. W systemie TraceTek możliwe jest monitorowanie wielu rozproszonych lokalizacji z jednego punktu centralnego. Warto podkreślić, że w tym przypadku moduł alarmowy TT-TS12 oraz zewnętrzne urządzenia TTSIM-1A gwarantują elastyczny zasięg na terenie całego budynku, który wymaga detekcji wycieków wody.

Kable sensoryczne TT1000 pozwalają wykrywać wycieki wody na podłodze oraz w nieckach ociekowych. Kable sensoryczne TT1100-OHP służą zaś do wykrywania wycieków wzdłuż rur poziomych i pionowych.

 

Podsumowując, kable sensoryczne są niezwykle ważna częścią systemów do wykrywania wycieków wody. Ich elastyczność pozwala na dowolne rozmieszczenie takich przewodów w danym pomieszczeniu, dzięki czemu reakcja systemu na wyciek wody jest szybka i bardzo precyzyjna, ponieważ przewody umożliwiają zlokalizowanie takiego wycieku do 1 metra.

 

Kabel sensoryczny czujnik zalania wodą

 

Komentarze do wpisu (0)

Formularz kontaktowy

* - Pole wymagane
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl