Czujnik zalania wodą punktowy czy liniowy? 0
Czujnik zalania wodą punktowy czy liniowy?

Projektanci budynków często zastanawiają się, czy do wykrywania wycieków zastosować punktowy czujnik zalania wodą, czy jednak liniowy. Nowoczesne sondy oraz czujniki detekcji wycieków cieczy umożliwiają szybkie wykrycie awarii informując o rozprzestrzenianiu się wody a co za tym indzie szybkie podjęcie stosownych działań przez obsługę techniczną budynku.

Pozwalają na ochronę i monitoring przed zalaniem infrastruktury krytycznej, tj. serwerowni czy pomieszczeń technicznych.

Czujniki liniowe, zwane przewodami sensorowymi są zbudowane z materiałów charakteryzujących się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie substancji korodujących, co sprawia, iż można je stosować w trudnych warunkach środowiskowych.

Dlaczego liniowy czujnik zalania wodą jest lepszy niż punktowy?

Zastanawiasz się, dlaczego liniowy czujnik zalania wodą jest lepszy niż punktowy? Przewodowy sensorowy umożliwią Ci wykrywanie wycieków na dużym obszarze. Mogą być stosowane zarówno na powierzchniach płaskich (poziomych), jak i w pionowych szachtach. Układane są dookoła pomieszczeń, dookoła urządzeń i zbiorników magazynujących, bezpośrednio pod rurociągami i wszędzie tam gdzie woda może wyciec.

Współpraca z nowoczesną centralą pozwala na zlokalizowanie miejsca zalania wodą z dokładnością do 1 m długości przewodu sensorowego. Warto wspomnieć, iż do jednego modułu centralnego podłączysz nawet 250 pętli detekcyjnych o łącznej długości 1500 metrów.

Czujnik zalania wodą punktowy czy kabel sensoryczny

W przeciwieństwie do liniowych czujników zalania wodą, sondy i czujniki punktowe są przeznaczone do monitorowania wycieków na niewielkich obszarach, odpływach, punktach przelewowych. Ich wadą jest aktywacja alarmu w momencie, gdy ciecz dotrze do konkretnego punktu. Oznacza to, iż woda może rozprzestrzeniać się na dużej powierzchni, ale możesz zostać o tym powiadomiony dopiero w momencie, gdy wyciek zdąży zająć większy obszar.

Systemy detekcji liniowej są zbudowane z przewodów sensorowych, co eliminuje wspomniany problem, a dodatkowo pozwala na precyzyjne określenie lokalizacji awarii.

Dlaczego przewody sensorowe są skuteczniejsze od czujników punktowych? przeczytaj więcej tutaj

detektor wody

Gdzie znajdują zastosowanie liniowe czujniki zalania wodą?

Liniowe czujniki zalania wodą są wykorzystywane wszędzie, gdzie zachodzi ryzyko wycieku cieczy z poprowadzonych w pomieszczeniu instalacji wodnych. W jakich miejscach znajdują zastosowanie?

  • Serwerownie, rozdzielnie elektryczne i centrale telefoniczne.
  • Piony techniczne.
  • Pomieszczenia z zamontowaną klimatyzacją lub ogrzewaniem podłogowym.
  • Miejsca przechowywania zbiorów muzealnych i dokumentów archiwalnych.
  • Pomieszczenia techniczne, pomieszczenia poniżej gruntu ziemi.

Szybkie wykrycie wycieku wody pozwala efektywnie zapobiegać zwarciom instalacji elektrycznej, pożarom, zniszczeniu urządzeń lub innym przykrych i drogich kosztowo napraw.

Niezawodne i precyzyjne czujniki zalania wodą.

Systemy alarmowania oraz monitorowania wycieków wykorzystujące niezawodne i precyzyjne liniowe czujniki zalania wodą skutecznie wykrywają awarie instalacji wodnych. Dużą zaletą tych rozwiązań jest ponadto kompatybilność z systemami BMS. Komunikacja pomiędzy centralą a BMS może odbywać się poprzez wyjście przekaźnikowe, wyjście analogowe albo z zastosowaniem protokołu komunikacyjnego MODBUS. Jeżeli szukasz najwyższej klasy liniowych i punktowych czujników zalania wodą, to skontaktuj się z nami i skorzystaj z naszego doświadczenia!

Przykład zastosowania czujników liniowych / przewodów sensorowych TarceTek.

 Czujnik zalania wodą schemat

Komentarze do wpisu (0)

Formularz kontaktowy

* - Pole wymagane
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl