Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Czujnik zalania wodą, przewód sensorowy czy czujnik punktowy?

2023-11-28
Czujnik zalania wodą, przewód sensorowy czy czujnik punktowy?

Systemy detekcji wycieku wody stają się coraz popularniejsze, ponieważ w zauważalny sposób minimalizują szkody i koszty powstałe w wyniku awarii instalacji sanitarnej lub klimatyzacyjnej. Warto podkreślić, że w takich systemach istnieje dwojaki sposób wykrywania takich wycieków - poprzez przewody sensorowe, a także za pomocą czujników punktowych. Który sposób detekcji wycieku jest  bardziej precyzyjny i jakie są podstawowe różnice pomiędzy przewodem sensorowym a czujnikiem punktowym?

Czym są czujniki punktowe?

Mianem czujników punktowych wody określa się sondy, których zadaniem jest wykrywanie wody w określonych i niewielkich strefach. Tego rodzaju czujnik montowany jest najczęściej na podłodze lub na ścianie, w miejscu, w którym woda może osiągnąć poziom krytyczny. Czujniki punktowe wody charakteryzują się małym obszarem działania, ponieważ wykrywają wycieki wody jedynie w niewielkiej strefie naokoło urządzenia. Niemniej jednak są one dobrym rozwiązaniem, w przypadku zapotrzebowania na system, który ostrzeże przed krytycznym poziomem, który może osiągnąć woda.

Dlaczego przewody sensorowe są skuteczniejsze od czujników punktowych?

Czujnik zalania wodą

W przypadku miejsc i obiektów, których zalanie wodą nie wchodzi w grę, znacznie skuteczniejsze będą przewody sensorowe. Warto nadmienić, że przewody te bywają także czasami nazywane mianem kabli sensorycznych. System detekcji wycieku wody, który oparty jest na przewodach sensorowych znacznie lepiej sprawdza się w wykrywaniu nawet najmniejszych wycieków, właśnie ze względu na budowę w formie przewodu który wykryje wodę w każdym miejscu na swojej całej długości.

Czujniki punktowe wody swoim obszarem detekcji obejmują jedynie niewielki obszar, zaś przewody sensorowe mogą być rozłożone wzdłuż najbardziej newralgicznych miejsc, takich jak instalacje wodno-kanalizacyjne, systemy klimatyzacji, czy instalacja centralnego ogrzewania.

Przewody sensorowe TraceTek są w stanie wykryć wyciek wody z dokładnością do 1 metra na całej swojej długości, dlatego doskonale spisują się zarówno w przypadku wielkopowierzchniowych obiektów, jak i małych powierzchni, w których gęsto jest od drogiego sprzętu (serwerownie).

Podsumowując: przewody sensorowe charakteryzują się większą dokładnością i pokrywają znacznie większe obszary, niż ma to miejsce w przypadku czujników punktowych wody.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2023
pixel