Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Detekcja wycieków paliwa | Jak to działa?

2023-11-28
Detekcja wycieków paliwa | Jak to działa?

Ewentualny wyciek paliwa stanowi nie tylko potencjalne źródło strat dla firmy, ale przede wszystkim poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego. Duża plama łatwopalnej benzyny może być niebezpieczna także dla pracowników. Aby uniknąć tego typu potencjalnego problemu, warto wszystkie zbiorniki, rurociągi oraz inne istotne punkty (jak zawory) zabezpieczać systemem detekcji wycieku. Przykładem takiego zabezpieczenia jest system nVent RAYCHEM TraceTek.

Jak działa system detekcji wycieków paliwa TraceTek?

System detekcji nVent RAYCHEM TraceTek składa się z 4 elementów:

  1. Przewód detekcji wycieków paliwa serii TT5000. Montowany jest do elementów liniowych dowolnej długości, na przykład rurociągów, w celu wykrycia wyciekającego paliwa. W przypadku wystąpienia awarii wysyła sygnał do jednostki głównej. Przewód może być stosowany także do zbiorników – wystarczy zainstalować go spiralnie w odstępach zgodnie z instrukcją, aby nadzorować cały obiekt.
  2. Szybka sonda paliwa TT-FFS, ustawiana wokół zbiorników z paliwami. W razie przepełnienia pojemnika i przelania się medium przez szczyt, sonda błyskawicznie przesyła sygnał. Istotną zaletą tego modelu jest ignorowanie spływającej wody, co ogranicza pojawianie się fałszywych alarmów.
  3. Moduł interfejsu SIM. Zbiera sygnał ze wszystkich podłączonych do niego sond oraz przewodów, a następnie przetwarza i zapisuje wszystkie informacje. Nie tylko monitoruje pojawienie się wycieków, ale także oblicza ich pozycję, co wydatnie pomaga w naprawie awarii.
  4. Moduł alarmowy i lokalizacyjny. To właśnie on wywołuje alarm, a także podaje dokładną lokalizację wycieku paliwa.Montaż i podłączenie wszystkich elementów systemu detekcji wycieku paliwa jest nie tylko łatwe, ale także szybkie.
 

Dlaczego warto skorzystać z instalacji nVent RAYCHEM TraceTek?

Wyciek paliwa z instalacji firmowych niesie ze sobą wiele problemów. Przede wszystkim są to bezpośrednie straty tego medium. Długo nieusuwana awaria może doprowadzić do wysokich strat. Szczególnie jeśli brak paliwa spowoduje zatrzymanie linii produkcyjnych. Jednak nie jest to jedyna trudność. Wyciekające paliwo stanowi ogromne zagrożenie dla środowiska naturalnego. Dlatego też lekceważenie takiego problemu wiązać się będzie z nałożeniem kary.Na szczęście system TraceTek umożliwia liniowe, ciągłe śledzenie pojawiających się wycieków i błyskawiczne alarmowanie, gdy tylko te się pojawią. Natomiast wskazanie dokładnej lokalizacji ułatwia szybką naprawę uszkodzonego elementu.Instalacja rozwiązania od nVent RAYCHEM jest bardzo popularna przy monitorowaniu różnego typu zbiorników z paliwem oraz innymi chemikaliami. Doskonale sprawdza się też w kontrolowaniu stanu długich rurociągów. Jednocześnie przewód detekcyjny jest instalowany także na połączeniach kołnierzowych, pompach, zaworach i innych elementach punktowych, które mogą ulegać naturalnemu zużyciu i powodować wyciekanie przesyłanego medium.

System TraceTek a fałszywe alarmy

Tańsze systemy detekcji, o gorszej jakości wykonania, mogą równie szybko reagować na wyciek paliwa ze zbiornika. Jednak wadą wielu z nich jest generowanie dużej ilości fałszywych alarmów. Wystarczy mocniejszy deszcz i zawianie wody na zainstalowaną sondę, by ta podała sygnał awarii. Dla załogi działu utrzymania ruchu oznacza to konieczność sprawdzenia sytuacji. Jeśli dodatkowo system nie umożliwia ustalenia lokalizacji, każda weryfikacja alarmu to strata czasu i środków. Co gorsze jednak, często powtarzające się sygnały usypiają czujność i powodują, że prawdziwa awaria nie zostanie odkryta na czas.Rozwiązanie nVent RAYCHEM TraceTek nie reaguje na wodę, co znacząco ogranicza ilość błędów. Jednocześnie podawana dokładna lokalizacja wycieku umożliwia błyskawiczną inspekcję na miejscu – pracownik nie musi szukać śladów awarii na całym zbiorniku.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2023
pixel